Rekolekcje adwentowe 2-5.12.2018r.

W tym roku rekolekcje adwentowe rozpoczęły się bardzo szybko, bo już w Pierwszą Niedzielę Adwentu. W tym roku wygłosił je o. Franciszek Skowronek OFM z naszego klasztoru. Rekolekcje były zatytułowane „Ogień Serca” i koncentrowało się na miłości Boga i od Boga.

Eucharystia. On tu jest. Słowa Niepokalanej, które miała wypowiedzieć, gdy Syn opuścił Wieczernik i udał się do Ogrodu Oliwnego. On tu Jest, ponieważ zostały okruchy Chleba, który stał się Chrystusem – Jego Przenajświętszym Ciałem. To chyba najlepszy opis dzisiejszego Słowa wygłoszonego do nas podczas pierwszego dnia rekolekcji adwentowych. Po Mszy św. sporo studentów i absolwentów zeszło do Fody.

Drugiego dnia było trochę nietypowo, tzn. nie tak jak bywało do tej pory, czyli z konferencją, ale z Mszą św. recytowaną, której przewodniczył i Słowo wygłosił o. Franciszek, a nasi Duszpasterze ją koncelebrowali. O. Franciszek mówił o nas elita, a tę zawsze charakteryzowało wykształcenie, mądrość i głęboka wiara. Jesteście i będziecie elitą tego narodu, nawet jeśli nie wszyscy w tym narodzie Was będą znali. Bądźcie wierni i wymagajcie od siebie nawet jeśli inni nie będą od Was wymagali na uczelni i potem w pracy, swoich rodzinach, które założycie, bo jesteście świeci pomimo grzeszności. Te słowa charakteryzowały dzisiejsze kazanie. Po Eucharystii kilkanaście osób zeszło do Fody, zarówno studentów, jak i absolwentów. Młodzi przeglądali zdjęcia z ubiegłego roku a starsi – z lat kiedy byli jeszcze na studiach.

Trzeci dzień to już tradycyjnie konferencja, a potem wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz okazja do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Długo siedzieliśmy w bazylice, bo do 22. Podczas konferencji o. Franciszek wziął na tapetę 4 przyjaciół z nieba: św. Barbarę, św. Stanisława Kostkę, św. Kazimierza Królewicza i św. Karolinę Kózkównę. Niebanalne życiorysy elity naszego narodu. Niestety chłód panujący w bazylice spowodował, że było zdecydowanie mniej studentów.

Msza św. na zakończenie rekolekcji odprawiana w intencji męża Weronki Szarejko, Sebastiana zgromadziła ok. 60 osób. To i tak wiele, bo chłód w bazylice mógł sporo osób skutecznie odstraszyć. W każdym razie po raz kolejny koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył o. Franciszek. Słowo koncentrowało nasza uwagę na Miłości Serca Jezusowego. Podziękowanie przypadło w tym roku młodej tegorocznej parze Państwu Monice i Pawłowi Pabiś. O. Franciszek zaprosił też do modlitwy przed obrazem Serca Pana Jezusa. Kto został to i dostał obrazek przedstawiający Boskie Serce Zbawiciela. Co też ojciec Franciszek obiecał, to zrobił i po wszystkim odwiedził naszą Fodę. Kilka osób się zebrało, także mogliśmy sobie na spokojnie porozmawiać o wierze, Szwecji, przyszłości.