Rekolekcje Adwentowe 04-07.12.2016r.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

W Drugą Niedzielę Adwentu rozpoczęły się Rekolekcje Adwentowe pod tytułem: „Błogosławieni miłosierni… Ileż można o tym miłosierdziu!”. Prowadził je ks. dr Jacek Plech, który na co dzień jest proboszczem parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Katowicach-Podlesiu.

Pierwszego dnia podczas kazania na „Dwudziestce” ks. Jacek wyjaśnił sens tytułu rekolekcji, stwierdzając, że o miłosierdziu należy mówić, przyjmować je oraz dawać bez końca. Pokazał również ewolucję reakcji na zło na kartach Pisma Świętego, poczynając od wielokrotnego odpłacenia za zło, przez zasadę „oko za oko” oraz oddaniu kwestii sprawiedliwości Bogu, na Chrystusowym miłosierdziu kończąc.

Drugiego dnia ks. Jacek podał definicję miłosierdzia, jaka jest zawarta w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Ks. Jacek porównał miłosierdzie do kopalni. Tak jak w kopalni węgiel wydobywa się z głębokich pokładów, tak miłosierdzie jest wydobywaniem z człowieka dobra spod pokładów zła. Do tego też zachęcał, aby w każdym człowieku doszukiwać się dobra. Na koniec ks. Jacek opowiedział o ujęciu miłosierdzia w encyklice św. Jana Pawła II „Dives in misericordia”.

Trzeci dzień był poświęcony przede wszystkim uczynkom miłosierdzia względem duszy. Przy omawianiu upominania grzeszących rekolekcjonista przypomniał grzechy cudze, o których ludzie zapominają. Zaznaczył również, że przy upominaniu i pouczaniu ważna jest pokora, aby pomagając się nie wywyższać. Po konferencji nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu, a także była okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania.

Rekolekcje zakończyły się środową Mszą Świętą, podczas której ks. Jacek skupił się na uczynkach miłosierdzia względem ciała, dając za przykład pomaganie biednym. Stwierdził, że lepiej pomylić się czyniąc dobrze, niż niczego nie czynić. Na koniec kazania zaznaczył, że w czynieniu uczynków miłosierdzia ważne jest bycie samemu napełnionym miłosierdziem. Po to miłosierdzie idziemy przystępując do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Na zakończenie Mszy Świętej, w podzięce za wygłoszone rekolekcje, studenci wręczyli ks. Jackowi prezent i kwiaty.

Następne rekolekcje odbędą się na początku marca przyszłego roku i będą to Rekolekcje Wielkopostne, które poprowadzi o. Bartłomiej Wolszleger OP – Duszpasterz DA Gniazdo. Już teraz serdecznie zapraszamy.

Pokój i dobro.

[envira-gallery id=”6114″]