O Zbrojowni słów kilka

Zbrojownia, czyli poniedziałkowe rozważanie Słowa Bożego, jest stałym punktem Fody – Franciszkańskiego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego. Jednak choć funkcjonuje od dawna, Zbrojownia jest tworem bardzo dynamicznym. Na przestrzeni lat zmieniało się tu wszystko! Po pierwsze prowadzący spotkania Duszpasterze – Ojcowie Miłosz, Przemek, Magnus, a obecnie Efraim. Po drugie treść i forma rozważań – czytaliśmy tylko Ewangelię albo dodatkowo czytania, omawialiśmy teksty z minionej lub nadchodzącej niedzieli; sięgaliśmy po Biblię Tysiąclecia, przekład Towarzystwa Świętego Pawła, a nawet po tłumaczenia dosłowne z języków oryginalnych! Przede wszystkim zmieniali się ludzie przychodzący na Zbrojownię. Mieszanka osób z mniejszą lub większą wiedzą, o różnych temperamentach i zainteresowaniach, która dzieliła się swoim doświadczeniem Pisma Świętego. Na bazie tego wszystkiego powstała Zbrojownia w kształcie dzisiejszym.

Parę rzeczy pozostaje niezmiennych od lat. Studenci spotykają się w każdy poniedziałek o godzinie 19.30. Do tej pory gromadziliśmy się wszyscy w salce Fody przy herbacie i słodyczach – i mamy wielką nadzieję na powrót tej formy – jednak ze względu na zagrożenie epidemiczne oraz odwołanie większości zajęć stacjonarnych na razie spotkania przeniosły się do przestrzeni wirtualnej. Zatem w poniedziałek o 19.30 Ojciec Efraim wraz z kilkoma osobami zgromadzonymi na Fodzie udostępniają linka na Discordzie, gdzie dołączają osoby uczestniczące w spotkaniu online. Skąd te kilka osób na Fodzie? Jedną z nich jest zwykle Wiktoria Swoszowska, która dobiera jeszcze 3 chętne osoby. W ten sposób zgodnie z zaleceniami na salce przebywa do 5 osób, które oczywiście cały czas noszą maseczki (chyba, że akurat piją herbatę albo jedzą żelka ;)). Uczestnictwo w Zbrojowni na Fodzie jest zdecydowanie wygodniejsze, dlatego zgłaszajcie się do Wiki! ale jeśli nie chce wam się wychodzić z domu albo jesteście poza Katowicami dołączcie na Discordzie z własną herbatą. Ojciec Efraim rozpoczyna spotkanie modlitwą, następnie otwieramy Ewangelię, która będzie czytana w kolejną niedzielę. Jest to tzw. forma prospektywna, czyli rozważamy ‘do przodu’. Pozwala to przygotować się do uczestnictwa w niedzielnej Liturgii i z większym zrozumieniem przyjąć Słowo wyznaczone przez Kościół na dany tydzień. Przez dwie godziny komentujemy, pytamy i odpowiadamy, czasem nawet kłócimy się o znaczenie niektórych fragmentów, oczywiście pod nadzorem biegłego w kwestiach teologicznych Duszpasterza ^^. Około 21.30 modlitwą kończy się oficjalna część spotkania, ale rozmowy często trwają jeszcze długo.

Żyjemy w niepewnych czasach, co z jednej strony powoduje różnego rodzaju utrudnienia i niepokój, z drugiej może pozwolić na zawiązanie prawdziwych relacji i odkrycie nowego sensu. Myślę, że grunt to podjąć ryzyko i spróbować wykorzystać nowe okoliczności w najlepszy możliwy sposób. Być może Zbrojownia albo inne wydarzenia, które proponuje Foda, są czymś, co pozwoli ci właśnie teraz zbliżyć się do Boga i ludzi oraz znaleźć prawdę w skomplikowanym świecie. Serdecznie zapraszamy!