Koncert Scholi Gaudete w Parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Katowicach – Piotrowicach 20.05.2018 r.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Dziś Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Nasza fodowa Schola Gaudete pod batutą Pawła Płoskonia, została zaproszona do Parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Katowicach – Piotrowicach. Schola odśpiewała Akatyst do Ducha Świętego, a po nabożeństwie, o godzinie 17:00 odbyła się Msza Święta z jej śpiewem. Oprócz oprawy muzycznej poprowadziliśmy również Liturgię Słowa. Wszystko to poprzedziły liczne próby.

Czym jest Akatyst? Jest to nabożeństwo bizantyjskie, jedno z najpiękniejszych form kultu w kościołach wschodnich, sięgające historią V-VI wieku. Składa się z mniejszych części, bardzo starych form liryki liturgicznej, kondakionu, czyli strofy początkowej oraz ikosów, krótkich pieśni, opisów historii tego, o kim mówią i jego znaczenia dla Kościoła. Schola wykonała Akatyst w języku polskim.

Wykonanie Akatystu spotkało się z wielkim uznaniem i brawami. Bóg zapłać ks. Proboszczowi za umożliwienie zebrania jałmużny na dalsze działanie FODY i Scholi Gaudete.

Na początek było coś dla ducha, a później coś dla ciała: schola wybrała się na lody do pobliskiej lodziarni. To był dobry dzień.

Pokój i dobro!

[envira-gallery id=”10343″]